Blog

Tajski masaż a buddyzm - wszystko co warto wiedzieć

05 May 2023

tajlandia (2).png

Tajski masaż a buddyzm - co warto wiedzieć?

Oczywistym jest, że Tajlandia słynie z wielu wspaniałych rzeczy, w tym ze wspaniałych świątyń buddyjskich i tradycyjnych tajskich masaży. Co może Cię zaskoczyć, to fakt, że te dwie dziedziny są ze sobą ściśle powiązane. Tajski masaż, zwany również Nuad Thai, jest praktyką, która od wieków była praktykowana w świątyniach buddyjskich jako forma terapii medycznej dla mnichów. Wraz z rozwojem kultury i sztuki tajskiej, masaż stał się także praktyką popularną wśród ludzi spoza świątyń. Jednak do dziś wiele miejsc w Tajlandii, w tym szkoły masażu, związanych jest z klasztorami buddyjskimi. W tym artykule przyjrzymy się temu, co łączy tajski masaż i buddyzm oraz jak te dwa elementy wpłynęły na siebie nawzajem.

Historia buddyzmu

Buddyzm to jedna z największych religii na świecie, licząca ponad 500 milionów wyznawców. Powstała w Indiach ponad 2500 lat temu, a jej założycielem był Siddhartha Gautama, który później stał się znany jako Budda.

Siddhartha Gautama urodził się jako książę na terenie dzisiejszego Nepalu i od młodości miał zapewnione wszystkie wygody. Jednak w wieku 29 lat opuścił pałac, aby poszukać sposobu na wyzwolenie się z cierpienia i znalezienia prawdziwego szczęścia.

Po wielu latach medytacji Siddhartha osiągnął oświecenie i stał się Buddą, czyli "Przebudzonym".

Buddyzm przeszedł wiele przemian i rozłamów, a także dotarł do różnych krajów i kultur, wpływając na ich tradycje i sztukę. W Tajlandii, gdzie tajski masaż jest głęboko zakorzeniony w kulturze, buddyzm odgrywa nadal ważną rolę jako religia i filozofia życiowa.

Historia masażu tajskiego

Masaż tajski ma długą i bogatą historię, której początki sięgają nawet 2500 lat wstecz. Techniki masażu tajskiego wywodzą się m.in. z ajurwedyjskiej tradycji medycznej i były stosowane przez mnichów buddyjskich do leczenia różnych dolegliwości fizycznych i emocjonalnych. W ciągu wieków sztuka ta rozprzestrzeniła się po całym Azji, w tym do Tajlandii, gdzie ewoluowała w masaż tajski, jaki znamy dzisiaj.

Dziś masaż tajski jest popularnym sposobem na relaksację i leczenie różnych dolegliwości fizycznych i emocjonalnych na całym świecie. Techniki masażu tajskiego są cenione ze względu na ich skuteczność i holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak wyglądało to na przestrzeni wieków?

V wiek p.n.e: Zgodnie z legendą twórcą masażu tajskiego był osobisty lekarz Buddy – Shivago Komparaj, nazywany w krajach Azji również królem medycyny. Miał on nauczyć się sztuki masażu od indyjskiego jogina i w połączeniu z własną wiedzą wykorzystywać go w leczeniu swoich pacjentów.

XIII wiek: W okresie Sukhothai w Tajlandii, sztuka masażu była już dobrze rozwinięta i uważana za nieodłączną część opieki medycznej. W tym czasie powstała również pierwsza szkoła masażu w świątyni Wat Pho w Bangkoku.

XIX wiek: Podczas panowania króla Ramy III tajski masaż był już powszechnie stosowany w Tajlandii i uznany za oficjalną metodę leczenia. Król Rama III polecił skompilowanie podręcznika tajskiego masażu, który stał się podstawą nauki w szkołach masażu.

1962 rok: Władze tajlandzkie zainicjowały program szkolenia dla masażystów, aby zwiększyć liczbę wykwalifikowanych specjalistów i promować tajski masaż, czyniąc świątynię Wat Pho oficjalnym ośrodkiem nauki, rekomendowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Buddyzm a tajski masaż

Masaż tajski jest ściśle związany z buddyzmem i praktykami religijnymi. W tajskiej kulturze buddyzmu, masaż jest uważany za sposób leczenia i pielęgnacji ciała, ducha i umysłu. Mnisi buddyjscy używają masażu jako sposobu na złagodzenie bólu i napięcia, poprawę krążenia krwi i równowagę energetyczną w ciele. Wiele tajskich szkół masażu ma swoje korzenie w klasztorach buddyjskich, gdzie mnisi uczyli się tajemnic masażu od mistrzów.

Buddyzm i tajski masaż mają głębokie powiązania. Masaż tajski jest uważany za praktykę medytacyjną i duchową, która pomaga w osiągnięciu równowagi i harmonii ciała, umysłu i ducha. Masaż tajski jest jednym z elementów terapii holistycznej, która odwołuje się do zasad buddyzmu, takich jak współczucie, uważność i medytacja.

W szkołach masażu tajskiego, szczególnie w świątyniach buddyjskich, uczy się nie tylko technik masażu, ale również medytacji, filozofii i zasad życia buddyjskiego. Techniki masażu tajskiego opierają się na zasadach akupresury, refleksologii, medytacji i jogi, które są ważnymi elementami praktyk buddyjskich.

Masaż tajski jest często stosowany w ramach leczenia i terapii w krajach buddyjskich, takich jak Tajlandia, Birma czy Sri Lanka. Jest uważany za jedną z form leczenia duchowego i fizycznego, która pomaga w łagodzeniu bólu, stresu, napięcia i innych dolegliwości fizycznych i emocjonalnych.

Potwierdzenie dla skuteczności tych praktyk obecnie znajdujemy w licznych badaniach.top