Blog

Songkran - tajski, noworoczny festiwal wody

17 April 2023

#

Czym jest Songkran?

Songkran to tajski festiwal wody obchodzony w trakcie nowego roku tajskiego, który rozpoczyna się 13 kwietnia i trwa trzy dni. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Tajlandii, a jego symbolika głęboko osadzona jest w rytuałach oczyszczenia i przejścia.

Jak wygląda Songkran?

Pierwszy dzień Songkran nazywa się Wan Sangkhan Lohng. W ten dzień ludzie odwiedzają świątynie buddyjskie, składają ofiary i modlą się. Jest to czas refleksji i medytacji.

Drugi dzień to Wan Nao, czyli dzień "oczyszczenia". W tym dniu ludzie wyrzucają stare rzeczy i sprzątają swoje domy, aby przywitać nowy rok. Niektórzy Tajowie i niektóre Tajki oblewają wodą fasady swoich domów, żeby móc wejść w nowe miesiące w absolutnej czystości.

Trzeci i ostatni dzień Songkran to Wan Payawan, czyli dzień zabawy. To czas, kiedy ludzie spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, jedzą razem, tańczą i świętują oraz uczestniczą w licznych tradycyjnych rytuałach i paradach. Jest to również czas, kiedy ludzie masowo polewają się nawzajem wodą, co symbolizuje oczyszczenie i rozpoczęcie nowego roku w radości i szczęściu.

Jaka jest geneza Songkran?

Songkran ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Według legendy, festiwal ten był obchodzony przez bogów, którzy używali wody do oczyszczenia swoich dusz i w ten sposób zapoczątkowali tradycję obmywania się i polewania wodą w trakcie Songkranu.

Tradycja ta związana jest z buddyzmem, który jest główną religią w Tajlandii. Wierzono, że woda jest symbolem czystości i odnowy, a obmywanie się nią ma przynieść powodzenie i szczęście w nowym roku. Sama nazwa pochodzi z kolei od sanskryckiego słowa "saṃkrānti", które oznacza "przejście" lub "zmianę".

Jak obecnie wygląda Songkran?

Obecnie Songkran jest obchodzony przede wszystkim jako święto radości i zabawy. W trakcie trzech dni trwania festiwalu Tajlandia zamienia się w ogromną wodną bitwę, w trakcie której ludzie bawią się, tańczą i śpiewają.

Podczas Songkranu nie brakuje także tradycyjnych ceremonii, takich jak ofiarowanie jedzenia mnichom, a także rodzinnych spotkań i modlitw.

Jakie są typowe tradycje związane z Songkran?

Tradycyjnym elementem Songkranu jest rytuał obmywania się wodą. Ludzie z całego kraju przyjeżdżają do miast, aby wziąć udział w tej zabawie i ochlapać się nawzajem wodą. Woda jest zazwyczaj podlewana ze specjalnych beczek lub ręcznie wylewana z wiaderek, misek czy pistoletów na wodę.

W trakcie Songkranu ważną rolę odgrywają także kolorowe proszki, którymi ludzie posypują się nawzajem. Tradycja ta symbolizuje pozbywanie się złej energii i oczyszczenie.

Podczas Songkran, wiele miast i wiosek organizuje parady, a uczestnicy i uczestniczki ubierają się w kolorowe stroje – główny kolor parady zależny jest zawsze od dnia tygodnia, na który przypada pochód.

Songkran to także czas, gdy Tajlandczycy wracają do swoich rodzinnych domów, aby spędzić czas z bliskimi i przyjaciółmi. Ludzie składają sobie życzenia, młodsi członkowie rodzin na znak szacunku i pamięci o swoim pochodzeniu obmywają ręce starszych członków rodziny, a starsi członkowie rodziny błogosławią młodszych i obdarowują ich symbolicznymi prezentami.

Festiwal kojarzy się też z religijnymi obrzędami, takimi jak polewanie posągów Buddy wodą z wonnymi olejkami i kwiatami, co jest symbolem hołdu dla nauczania Buddy.

Podczas święta Songkran istnieje również tradycja budowania kopczyków z piasku, zwanych "chedi sai" lub "stupas". Są to kolorowe, wieżowe struktury zbudowane z piasku, które są dekorowane kwiatami, liśćmi i kolorowymi wstążkami.

Budowanie kopczyków z piasku jest związane z buddyzmem i ma na celu upamiętnienie zmarłych. Wierzono, że budowanie kopczyków przynosi szczęście i pozwala zyskać zasługi w życiu po śmierci.

W niektórych regionach Tajlandii, takich jak Chiang Mai i Lampang, organizowane są konkursy na najlepszy kopczyk z piasku. Ludzie rywalizują o nagrody za najlepsze, najbardziej oryginalne i szczegółowe konstrukcje. Budowanie kopczyków z piasku jest popularne nie tylko wśród mieszkańców, ale również wśród turystów, którzy chętnie angażują się w tworzenie tych małych dzieł sztuki piaskowej.

Do jakiego miasta warto pojechać żeby uczestniczyć w tajskim festiwalu wody?

Największe obchody Songkranu odbywają się w Bangkoku, gdzie ulice stają się areną radosnej zabawy i tysiące ludzi tańczy, śpiewa i ochlapuje się wodą. Innymi popularnymi miejscami obchodów są Chiang Mai, gdzie odbywają się parady z kolorowymi wozami i kostiumami, Phuket i Pattaya. W tych miastach można spodziewać się nie tylko zabawy z wodą, ale także różnorodnych atrakcji, w tym pokazów tańca, konkursów piękności, wystaw sztuki i występów muzycznych.

Jakie są inne istotne tajskie święta?

Warto również wiedzieć, że Songkran jest jednym z najważniejszych świąt w Tajlandii, ale nie jest jedynym. Innym znanym świętem jest Loi Krathong, obchodzone w listopadzie, podczas którego na rzece wypuszczane są latawce w kształcie łodzi oraz świece w kształcie lotosów. Innym ważnym świętem jest Dzień Koronacji, obchodzony co pięć lat, ku czci aktualnego króla. Kolejnym popularnym świętem jest Vesak, obchodzone w maju, podczas którego Tajowie oddają cześć Buddzie. W tym czasie w świątyniach organizowane są uroczystości religijne, a ulice dekorowane są lampkami i flagami z wizerunkami Buddy.top